Please enable javascript, or click here to visit my ecommerce web site powered by Shopify.

Georgia HOSA Winners at HOSA’s 2015 National Leadership Conference

Christina Sun, Lambert High School - 5th place Medical ReadingGeorgia HOSA traveled to Anaheim, California with 351 attendees for HOSA's 38th Annual National Leadership Conference. Aside from bringing home memories, new friendships, knowledge from workshops, and Mickey Mouse ears, many of our competitors also traveled back to Georgia with the recognition for their achievements in competitive events! We are incredibly proud of all of our competitors, and excited to recognize those below who placed top 10 in the Nation or were recognized for their outstanding achievments in Recognition Events!! 

Rohan Bagga, Alpharetta High School- 1st place Knowledge Test: Medical Law and Ethics

Crystal Kim, Rome High School- 1st place Medical Reading

Sadhana Durbha, Lambert High School- 1st place Medical Spelling

Lambert High School- 2nd place Biomedical Debate

Jessica Ma, Northview High School- 2nd place Knowledge Test: Nutrition

Jung Yun Oh, Lakeside High School- 3rd place Knowledge Test: Human Growth and Development

Natasha Ramaswamy, Lambert High School - 3rd place Physical Therapy

Lambert High School- 3rd place Creative Problem Solving

Shannon Xayaraj, Lambert High School - 4th place Dental Terminology

Sally Pan, Northview High School- Knowledge Test- 4th place Knowledge Test: Nutrition

Amy Cooper, Southeast Bullock High School - 4th place Researched Persuasive Speaking

Christina Sun, Lambert High School - 5th place Medical Reading

Zoie Owenby, Stephens County High School- 5th place, Nursing Assisting

Danielle Lampert, North Springs High School -5th place Sports Medicine

Elynna Chang, Lambert High School- 6th place Biomedical Laboratory Science

Madhu Baskaran, North Springs High School- 6th place Medical Assisting

Morgan Studdard, Jasper County High School- 7th place Home Health Aide

MacKenzie Temple, Rome High School- 7th place Medical Photography

South Effingham High School- 7th place Parliamentary Procedures

Destiny Guyton, Woodland High School, Cartersville - 7th place Personal Care

Caitlin Wonnacott, Grayson Technical Education Program - 7th place Veterinary Science

Effingham County High School- 8th place Health Career Display

Felicia Guo, Northview High School- 8th place Knowledge Test: Transcultural Health Care

Jamie Pearce, Brantley County High School - 8th place Personal Care

Lambert High School- 9th place Forensic Medicine

Northview High School- 9th place Biomedical Debate

Janani Guru, Lambert High School- 9th place Knowledge Test: Nutrition

Vincent Grover, Carver Health Sciences and Research- 9th place Life Support Skills

Lambert High School- 10th place Creative Problem Solving

Henry W Grady- 10th place Medical Innovation

Rishi Agrawai, Oconee County High School- 10th place Medical Math

Ankita Shroff, Northview High School - 10th place Researched Persuasive Speaking

 

Jess McClure, Centennial High School- Mastery, Healthcare Issues Exam

 

Outstanding HOSA Chapter

Academy of Medical Sciences at West Hall High School

Harris County High School

Wayne County High School

Barbara James Service Award

Janessa King, Academy of Medical Sciences at West Hall High School

Sophie Kim, Lambert High School

Rickia Langston, Cedar Grove High School

Morgan Burgess, Academy of Medical Sciences at West Hall High School

Ritwik Sathe, Lambert High School

Catherine Liu, Northview High School

Eddie Xie, Northview High School

Sujith Abbagoni, Lambert High School

Grace Boothby, Lambert High School

Nathasha Ramaswamy, Lambert High School

Annie Ni, Lambert High School

Samantha Alverson, Academy of Medical Sciences at West Hall HS

Shauyna Bademosi, Cedar Grove High School

Jay Badlani, Northview High School

Lauren Pan, Lambert High School

Nirai Mohankumar, Lambert High School

Surya Dillibabu, Lambert High School

Laura Alton, North Murray High School

Ivan Gonzalez, Gainesville High School

Sameul Cai, Northview High School

Sungmin Kim, Lambert High School

Leyla Karimzadeh, Academy of Medical Sciences at West Hall HS

Kaleb Bahannon, Wayne County High School

Dakota Thomas, Academy of Medical Sciences at West Hall HS

Ashley Molleti, Lambert High School

Kenzie Hayes, Academy of Medical Sciences at West Hall HS

Hannah Wilson, Academy of Medical Sciences at West Hall HS

Betty Huynh, Gainesville High School

Minita Singh, Northview High School

Brooke Grantham, Harris County High School

Janani Guru, Lambert High School

Shruthi Vuppala, Lambert High School

Alyssa Johnson, A. R. Johnson Health Science and Eng. Magnet School

Sanika Rane, Northview High School

Mary Stephens, Centennial High School

Neha Balachandran, Lambert High School

Jess McClure, Centennial High School

Vidushi Gupta, Northview High School

Baaqeyah Muhammad El, A. R. Johnson Health Science and Eng. Magnet School

Sarth Diskalkar, Lambert High School

Amal Bhatnagar, Northview High School

Megna Sequeira, Lambert High School

Umasai Kandepu, Northview High School

Shresttha Dubey, Lambert High School

Ander Crenshaw, Lambert High School

Arika Shaikh, Northview High School

Daja Mims, A. R. Johnson Health Science and Eng. Magnet School

Sarah Rupert, Lambert High School

Cassandra Silvers, Murray County High School

Emily Dawson, Wayne County High School

Connor Grady, Johnson High School

Indira Islas, Gainesville High School

Shawn Pitter, A. R. Johnson Health Science and Eng. Magnet School

MRC Volunteer Recognition

Kwanna Baldwin, Cedar Grove High School

Shauyna Bademosi, Cedar Grove High School

National Service Project Certificate of Recognition

Cedar Grove High School

Ola High School

Baldwin High School

A.R. Johnson Health Science and Eng. Magnet School

Northview High School

National Service Project Certificate of Merit

Harris County High School

Chestatee High School

White County High School

Lambert High School

Centennial High School

Academy of Medical Sciences at West Hall High School

...